Работата на хората все повече е зависима от компютрите и другите съвременни технологии - смарт телефони, таблети, фаблети и др. Технологичният напредък в много отношения освен полезен, за жалост е и вреден. Той много често води до заседнал начин на живот, асоциално поведение, липса на удовлетвореност от действителността, увреждане на очите и др.
Независимо дали хората работят или използват съвременните технологии за удоволствие, факт е, че те прекарват часове в четене на електронни книги, писане на съобщения по телефона или взиране в лаптопа. Рядко обаче се замисляме какво всъщност причиняваме на зрението си и как „тормозим” очите си. Екраните и мониторите са много по-усъвършенствани от едно време, но ярката светлина, синият цвят и това, че взирайки се в екрана мигаме рядко, си остават проблеми и до днес.
Главоболието е един от най-често срещаните симптоми при употребата на технологиите с часове. Прекалено големият контраст между даден текст и фона, на който е написан, е една от причините за този неприятен симптом. Установено е, че тъмен текст на ярък фон води до спазъм на мускулите на слепоочието, което е източник на главоболие. Ето защо все повече прозводители на устройства за електронни книги се съобразяват с това и правят черните букви на текста да са на сив, а не на бял фон. Така хората могат дълго да четат без да имат оплаквания.
Друг проблем е изсъхването на очите.