IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Дете с диабет или как се променя животът

Доротея и Денис. Битката на една майка за сина й

Дете с диабет или как се променя животът

Снимка: Bulgaria On Air

Диабетът се е настанил в дома на Доротея Луканова през ноември 2014 г. Тогава тя е разбрала, че синът й Денис е засегнат от коварната болест.

"Единственият начин нещата да тръгнат в правилната посока - диабетът се приема като част от семейството, съобразяваме се доколкото е необходимо медицински и здравословно с неговите изисквания и продължаваме, както сме живели досега", обясни Доротея пред телевизия Bulgaria ON AIR.

В началото, когато се разбере диагнозата, не се мисли много, защото често детето попада по спешност в болницата, посочи Доротея. По думите й всичко става като филмова лента - следваш стъпките, учиш, има много стресираща информация.

По думите й за едно дете под 18 години с диабет тип 1 получава 1100 лентички за измерване на кръвна захар с глюкомер - традиционната система за измерване с убождане на пръстчето. "При нашата чистота на измерването стигат за 4 месеца и половина - оттам нататък се купуват".

Семейството на Денис обаче са му купили електронен апарат от Германия със сензор, който се сменя през 2 седмици. По този начин детето не се стресира толкова много, смята Доротея и допълни, че такива апарати все още няма в България.

Същевременно Доротея публикува и сборника от разкази "Детство". По думите й идеята за него е преди диабетът да се роди в техния дом, но е реализирана тогава.

"Съвсем случайно ми хрумна, че би се получила страхотна книга, ако всеки един човек разкаже един мил детски спомен като разказ, като позитивна енергия, събрана на едно място - миналата пролет, след като прекарахме 10 дена с Денис за откриването на диабета в диабетното отделение. Началото беше трудно, защото разказите се събираха по-бавно. В момента са издадени 35 различни истории от 34 различни автори", обясни тя.

Клиниката по диабет, ендокринология и генетика е място, на което родителите на деца с диабет идват, за да получат адекватна грижа от специалисти и самите те да се образоват какви са специфичните нужди на техните деца и как трябва да се грижат за тях.

Професор Мая Константинова, която е председател на Националното сдружение по детска ендокринология и началник на отделението, обясни пред Bulgaria ON AIR, че диагнозата диабет е много сериозна, като заболяването изисква непрекъснато наблюдение на детето, изследвания на кръвна глюкоза и минимум 4 инжекции с инсулин на ден, които са животоспасяващи.

"Тези родители се сблъскват с много голяма промяна в живота си, защото денонощно те трябва да имат грижа за това дете", каза проф. Константинова.

"Най-често при нас постъпват новооткритите пациенти, заедно с техните майки. Много голямо внимание се отделя на хранителния режим, всяко нещо, което се приема от детето, трябва да бъде измерено, за да може инсулиновата доза да бъде адаптирана", поясни тя.

Професор Мая Константинова посочи, че в някои семейства се наблюдава така наречения burnout - синдром на прегаряне от многото грижи.

"Новите технологии навлизат все по-масово. Това е непрекъснатото измерване на глюкозата през пет минути. Има възможност да се следи от разстояние чрез интернет връзка с глюкозен сензор и родителят на часовника си да гледа непрекъснато стойностите на глюкозата на детето си", разясни тя.

Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата