IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

С конец за зъби или без, ефектът за хигиената – същият

Учени не намират особени доказателства за ползата му

 С конец за зъби или без, ефектът за хигиената – същият

Почистването на зъбите с конец е сред съветите отстрана на зъболекарите за поддържане на хигиената в устната кухина. В действителност има малко доказателства в подкрепа на ефективността от този начин на почистване на зъбите, твърдят изследователи. 
 
От анализ на последните доказателства в тази насока става ясно, че теорията, според която конецът за зъби може да почисти зъбите или да защити венците от заболяване, е „слаба“ и „неубедителна“. 
 
Правителството в САЩ препоръчва почистването с конец за зъби от 1979 г., а тези препоръки следва да се основават върху научни доказателства. 
 
Разследване на Асошиейтед прес разкрива, че няма доказателства, които да подкрепят тази препоръка. Така след преглед на последните препоръки, свързани със здравословното хранене, препоръката за почистване на зъбите с конец е премахната. 
 
В писмо от Правителството поясняват, че ефективността от този начин на почистване никога не е доказана. 
 
Водещите британски организации в областта – Британската дентална асоциация и Фондация за оралното здраве също са съгласни, че липсват достатъчно доказателства по този въпрос. 
 
При проучването изследователите от Асошиейтед прес анализират най-строгите и сериозни разработки в областта, като се фокусират върху 25 други, които сравняват употребата на четка за зъби с комбинация от четка и конец за зъби. 
 
Те заключават, че доказателствата в подкрепа на ползата от конеца за зъби са „слаби“, „неубедителни“ или с „много ниско качество“. Те допълват, че повечето проучвания не успяват да докажат, че почистването с конец е ефективно в отстраняването на плаката. 
 
В данните на проучване от 2011 г. се посочва, че почистването с конец за зъби малко намалява възпалението на венците, което понякога може да се развие в заболяване. 
 
Като цяло обаче, изследователите определят доказателствата като „много неубедителни“.
 
Статии от зъболекари по дентални проблеми можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата