Болестта ръка-крак-уста представлява често срещана вирусна инфекция, която се придизвиква от Коксаки вирус. Той принадлежи към групата на Ентеровирусите и се предава от човек на човек.
Вирусите се размножават в храносмилателната система на човек, като се отделят в околната среда с изпражненията. Това прави фекално-оралният механизъм основен при предаването на инфекцията. Заболяването се проявява най-често във възрастта между 1 и 4 години, като се среща предимно в затворени колективи – ясли, градини, предучилищни, където контактът между децата е много по-близък. Инфекцията продължава около 3-5 дни.
Малки епидемии могат да се наблюдават през лятото и ранната есен, но заболяването се среща целогодишно.
1. Какви са симптомите?
Болестта ръка-крак-уста се проявява обикновено с болезнени мехурчета в устната кухина – по езика, бузите, твърдото небце, венците. Те са червени на цвят, изпълнени с бистра течност. Когато мехурчетата се пукнат, след тях остават малки ранички, които са силно болезнени. По дланите и ходилата се развива макуло-папулозен обрив, като могат да се наблюдават и везикули (мехурчета, изпълнени с течност).