Сърцето е един от най-важните органи в човешкия организъм и съответно здравето на сърдечносъдовата система е основна задача на съвременното общество. Нашата страна е водеща в заболеваемостта и смъртността от сърдечни проблеми, поради което въпросът за профилактиката им е особено актуален. Необходимо е тя да започне в най-ранна възраст и да продължи до края на живота. Методите се различават според възрастта, наследствената обремененост, наличието или не на предишни сърдечни проблеми, пола и т.н.
Според AHA (American Heart Association - Американската сърдечна асоциация) разделянето на профилактиката според възрастта е най-актуалният метод, който прави човек подготвен, а и адекватно ангажиран с правилните стъпки към своето здраве.
1. Между 20 и 30 години човек е нужно, заедно с осъзнаването на своята зрялост и самостоятелност, да осъзнае и ангажираността си към собственото здраве и да проектира здравословния си живот. В това се включва:
- Редовно посещение на семейния лекар и осъществяване на предвидените лабораторни и физикални изследвания. Важни са стойностите на кръвното налягане, кръвната захар, холестерол, боди-мас индекс (BMI), бъбречна функция. С лекаря е нужно да се обсъди начин на живот и хранене.