Черният дроб изпълнява ролята на една своеобразна лаборатория за организма, в която, освен че се осъществяват процеси на преработка на различни вещества, се извършва и синтез на биологични молекули. Различни фактори могат да окажат вредно влияние върху него и да нарушат фукциите му.
Възпалителните процеси са най-честите болестни състояния на черния дроб и се означават най-общо като хепатит. Той може да бъде причинен, както от прекомерната употреба на алкохол, някои лекарства и наркотични вещества, така и от различни инфекциозни агенти – хепатитни вируси, Ебщайн-Бар вирусът, лептоспирози, причинителят на жълта треска и други.
Някои от инфекциите могат да протичат остро и да бъдат самоограничаващи се, докато други протичат субклинично или безсимптомно с хронифициране на инфекциозния процес. Възпалението на черния дроб може да бъде огнищно или дифузно, засягащо цялата му структура.
Причинените от хепатитни вируси заболявания са с остро протичане, предизвикващи дифузно възпаление на черния дроб. За някои от тях – хепатитен вирус А и Е е характерно, че се предават по фекално-орален път (най-често чрез замърсени ръце или предмети) и същевременно с това не водят до хронифициране на възпалителния процес. Преболедуването води до придобиване на траен имунитет.