Може би с настъпване на есенно-зимния сезон голяма част от вас се изправят срещу неприятното усещане за напукани и сухи устни. Едно от най-масовото заболяване на устните е cheilitis simplex. Видовете възпаления на устните могат да се поставят под общото наименование хейлит.
Хейлитът може да обхване устните, кожата около тях, зоната на устните ъгли, както и вермилиона. Устните са част от устната кухина и играят ролята на преграда, чрез която се контролира приемът и екскрецията на различни хранителни вещества и течности. Външната повърхност на устните е покрита с кожа, богата на косми, потни и мастни жлези. Отвътре устните са покрити с лигавица, която е изградена от многослоен плосък невроговяващ епител. В нея се разполагат малки слюнчени жлези, които могат лесно да се опипат. Кожата преминава в лигавицата по ръба на устните. Лигавицата на устните е богато кръвоснабдена, поради което има червеникав оттенък. Редица болестни състояния на кръвта и кръвообръщението променят цвета на тази лигавица, което има важно диагностично значение.
Обикновеният хейлит може да засегне и двете устни, като характерните симптоми са напукване, набраздяване и отлющване на кожата на устните. Може да се наблюдава оток на устните, еритем (зачервяване), образуване на були и папули, крусти и сквами (в по-напреднал процес на възпалението).
Причините, които могат да доведат до тези симптоми, са механични: гризенето на устните, хапането, смученето, протъркването, облизването им, тоест така наречените „вредни навици“.