Д-р Бойчо Опаранов е началник на ревматологичното отделение в Катедрата по кардиология и ревматология и от юни 2003 г. началник на ревматологичното отделение в Клиниката по кардиология и ревматология на ВМА.
Д-р Опаранов, какво представлява артрозата? Какви промени настъпват в ставата?
Артрозната болест е дегенеративно ставно заболяване, което се среща по-често сред жените, много голям е процентът им особено във възрастта след менопаузата. Поради различни и много причини, настъпва една дегенерация на ставния хрущял, в резултат на което той изтънява и при движението на костите в ставата те се трият. В резултат на това ставата започва да се раздразва и се получава възпаление, което води до болка, скованост, ограничени движения. Хроничното дразнене на костната тъкан води до израстване на нова кост – остеофит или т. нар. „шип“. Когато този шип порасне, започва да притиска нерви, меки тъкани, съдове и допълнително възпалява ставата. Образува се възпалителна течност, която също уврежда хрущяла и, ако не се вземат мерки, той изчезва, болният се инвалидизира и е необходима подмяна на ставата.
Каква е разликата с ревматоидния артрит?
Разликите са няколко. Първо, ревматоидният артрит е автоимунно заболяване с неизвестна етиология, което, освен ставите, засяга и вътрешни органи, като сърце, бял дроб, бъбреци и др. Отразява се и на кръвната картина – там има отклонения. Наблюдават се някои антитела, маркери на възпалителна активност, докато при артрозната болест такива промени не се наблюдават, тя е дегенеративно заболяване, т. е. липсва възпалителна реакция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.