Мигрената е заболяване, характеризиращо се с пароксизмално възникващи епизоди на силно пулсиращо, най-често едностранно главоболие, което се придружава в повечето случаи от чувство за гадене и/или повръщане, и се засилва под действието на светлинни стимули или шумови дразнения. Представлява втората по-честота причина за първично главоболие, т.е такова, при което не може да се открие органична увреда или метаболитно нарушение, които биха обяснили появата му.
Кои хора са засегнати най-често от мигрената?
В повечето случаи първият мигренозен пристъп се явява преди 20-годишна възраст, но може да се появи също и в детска възраст, както и да засегне хората след 40-годишна възраст.
Заболяването има значителен превес на изява при женския пол, като при 15% от тях появата на мигренозния пристъп е само в дните на менструацията – т.нар. менструална мигрена. Главоболието значително намалява по време на бременност и менопауза.
Установена е генетична предразположеност, което значително повишава риска от развитие на заболяването във фамилии с вече диагностицирана мигрена. Въпреки всичко заболяването е мултифакторно обусловено и за изявата му е необходима комбинация от вътрешни фактори и особености на начина на живот и среда на индивида.