IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Какво да правим при фебрилен гърч?

Когато температурата е скочила

 Какво да правим при фебрилен гърч?

Фебрилните гърчове, както показва името им, настъпват при повишена телесна температура. Те засягат децата от 6 месечна (а според някои автори от 3 месечна) до 6 годишна възраст. Най-често настъпват между 12 и 18 месечна възраст. Те продължават до няколко минути и настъпват на фона на фебрилитет, който обикновено е над 38 оС.
 
Въпреки, че са много стресиращи за родителите, децата излизат от фебрилния гърч в повечето случаи спонтанно, без да се налага прилагане на терапия. Настъпването на един фебрилен гърч не означава, че детето ще развие епилепсия или ще настъпят трайни последици в нервната му система.
 
Има два вида температурни гърчове:
 
  • Прост фебрилен гърч – той продължава няколко минути, в много редки случаи до 15 минути. По време на пристъпа тялото на детето може да започне да потреперва, да се разтресе или да се извие. Очите могат да се отклонят в някоя посока. През този период детето обикновено е неконтактно, може да изпусне тазовите резервоари, както и да повърне.
  • Усложнен фебрилен гърч – той продължава повече от 15 минути или се повтаря повече от веднъж в рамките на 24 часа. Може да обхване само една част от тялото.
 
Фебрилният гърч се прекратява обикновено спонтанно, докато самата повишена температура може да се задържи още известно време след пристъпа. След излизане от гърча детето може да е по-сънливо, объркано.
 
 
Точната причина за настъпването на фебрилен гърч не е установена. При деца, които са фамилно обременени, има по-голяма вероятност от развитието на такъв.
 
Повече за фебрилния гърч можете да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата