Гениталното кървене, извън физиологичните норми, е отчетлив симптом за настъпило нарушение в пикочо-половата система на жената. Основна задача при наличието му е да се установи откъде произтича.
Заболявания, които може да са свързани с генитално кървене са няколко групи: нарушения в хормоналната регулация, доброкачествени новообразувания и злокачествени заболявания.
1. Нарушения в хормоналната регулация
Менструалният цикъл при жената се регулира от оста хипоталамус- хипофиза-яйчник. При нарушения, които водят до изменения в регулацията, се достига до дисфункционално маточно кръвотечение.
Нарушенията в менструацията при жената се означават по следния начин:
Дисменорея - състояние на циклични кръвотечения с болка (болезнена менструация);
Менорагия - продължителността на цикличното кръвотечение (менструацията) е повече от 7 дни;
Полименорея - кръвотечения на по-малък интервал от 21 дни;
Олигоменорея - интервалът между менструалните кръвотечения е повече от 35 дни.
През различните периоди на жената причините за такива кръвотечения може да се различават.
Жени, при които има удължен период на менструацията и тя е съпроводена с болка, може да се установи наличие на фоликуларни кисти. Голяма част от тези кисти произвеждат естрогени, което води и до дисфункционално маточно кръвотечение.
При жени в репродуктивна възраст се наблюдават дисфункционални маточни кръвотечения при наличие на нарушения на щитовидната жлеза. При хипотироидизъм може да се наблюдава удължаване на менструацията. Тези нарушения се съчетават и с ановулаторни цикли - няма настъпила овулация преди кръвотечението.
При жени в менопауза дисфункционални маточни кръвотечения са резултат от намален синтез на естрогени. Това води до атрофия на ендометриума и последващо кръвотечение.