Заболявания, причиняващи болестни промени в космената покривка на тялото и капилициума (окосмената част на главата) могат да бъдат причинени както от самостоятелни заболявания на космения фоликул, така и от системни заболявания на организма. Засягането може да бъде огнищно или генерализирано, а според изявата му – вродено или придобито.
Към вродените заболявания на космите спадат атрихозата, хипотрихозата, както и промените в структурата на самия косъм. Атрихозата е генетично унаследяващо се заболяване, което се характеризира със засягане на всички косми по тялото и главата. Дори и след раждане новороденото да има космена покривка, то в рамките на няколко месеца тя постепенно отпада, след което не се възстановява.
Вродената хипотрихоза се характеризира с намалено количество на космите по цялото тяло. Нерядко тези промени се съчетават и с дистрофични промени (с нарушение на структурата) на ноктите.
Докато атрихозата и хипотрихозата се свързват с количествени промени на космената покривка, съществуват и заболявания, които се характеризират с качествени промени в структурата на косъма. Такива са надебеляването на косъма във вид на бамбукова пръчка, което води до лесно начупване (поради загуба на свойството еластичност), както и навиване на косъма около надлъжната му ос, наподобявайки „разтеглена реотанова нишка”.
За разлика от вродените, придобитите заболявания на космената покривка се свързват с ендогенни фактори – системни заболявания, както и с екзогенни фактори – различни въздействия от външната среда.
Придобитите заболявания на космите могат да се дължат на дерматологични промени, някои инфекциозни заболявания, хормонални промени, както и психични отклонения, свързани с механичното отскубване на космите при форми на тежки неврози.
Относително често срещащо се заболяване е т. нар. кръгова алопеция, която представлява локално отпадане на космената покривка в засегнати от някакъв болестен процес, участъци от кожата. Често причината е огнищни инфекции, както бактериални, така и вирусни или микотични (гъбични). Системното понижаване на количеството на някои микроелементи – цинк, желязо, както и интоксикации с тежки метали могат да бъдат причина за редуциране на космената покривка.