Нормалната сърдечна дейност е един многокомпонентен процес, който лесно може да бъде нарушен. Съществуват редица заболявания и състояния, които засягат тази система и за които съвременната медицина разполага с отлични медикаменти и високотехнологични процедури.
Както при всички други здравословни проблеми, пациентите в една или друга степен искат да си спестят вредите от конвенционалната медицина, защото те понякога реално са налице. Един от вариантите за това е билколечението. От друга страна много билки въздействат неблагоприятно на сърдечния ритъм и артериалното налягане особено при прекален прием или в опасна комбинация.
Какви билки въздействат на сърцето и как можем да ги прилагаме?
1. Билки, които действат благотворно
- Маточина (Melissa officinalis) – запарка от листата на билката действа успокояващо на целия организъм, а в частност води до леко понижаване на артериалното налягане, забавяне на пулса, успокоение при лека тежест в гърдите. Сходно действие имат лайка (Matricaria) и мента (Mentha).
- Глог (Crataegus ) – плодовете и семената действат благотворно при пациенти с исхемична болест на сърцето (ИБС), като имат леко съдоразширяващ ефект. Спомага за по-доброто снабдяване с кислород на сърдечния мускул, както и на цялото тяло. Оказва и добър ефект при артериална хипертония и след инфаркт на миокарда. Глогът подобрява сърдечния ритъм при аритмия и тахикардия. Споменава се ефектът му и при атеросклероза. Не бива да се прекалява с приема му поради възможност за лошо въздействие на нервната система.
- Лечебна дилянка (Valeriana officinalis) – пристъпната тежест и болка в областта на гърдите при стенокардия нерядко добре се повлияват от прием на билката във вид на отвара. Днес съществуват и таблетъчни форми с извлек от нея.
- Калина (Viburnum) – храсти и ниски дървета с багоприятен ефект върху артериалното налягане, диуретично и успокояващо действие. Понижава нивата на холестерола.
- Шипка (Rosa Canina) - извлек от плодовете на храста има благотвоен ефект за укрепване стените на кръвоносните съдове. Спомага при артериална хипертония, дислипидемия и други.
Продължението на статията четете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.