Ракът на млечните жлези и ракът на яйчниците са сред най-честите онкологични заболявания при жените. В детайли се изучават молекулярнобиологичните и генетични промени в туморните клетки. Това има отношение, както към лечението и създаването на нови перспективни молекули и одобрени лекарства, така и към установяването на мутирали гени, носителството на които ще постави здрави жени в групата на високорисковите за развитие на злокачествени заболявания.
BRCA1 и BRCA2 са тумор супресорни гени. Когато функционират нормално, те кодират ензими, които поправят настъпилите мутации и грешки в организацията на ДНК. Мутациите в BRCA1/2 дезактивират гените, което води до натрупване на генетични повреди и злокачетвено израждане на клетките.
От 5% до 10% от всички случаи на рак на гърдата се дължат на унаследени и/или придобити мутации в BRCA 1/2. Същите генетични промени са отговорни и за около 15% от случаите на рак на яйчниците. Понякога при носителите на BRCA 1/2 мутации двете онкологични заболявания се развиват едновременно или последователно във времето. Сред носителите от мъжки пол статистика показва по-висока честота на простатен карцином и на рак на панкреаса.
Още за профилактичното премахване на гърди и яйчници срещу рак може да прочетете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.