Повишението на телесната температура се свързва най-често с наличие на инфекциозен агент в организма, но това не е единствената причина, водеща до персистиращи покачвания на температурата. Често при продължително поддържане (над 10-14 дни) на по-висока телесна температура от нормалната се мисли за наличие на хронична инфекция. Но в съображение могат да влязат също и причини като неопластични процеси, заболявания на съединителната тъкан, промени в имунния статус и други.
Най-голямата група на етиологични причини за продължителни фебрилни състояния (с повишаване на температурата) е тази на инфекциозните заболявания. В нея се включват различни инфекциозни причинители – бактерии, вируси, гъби и паразити. В тази група влизат около 40% от изследваните и доказани случаи с наличие на неясни фебрилни състояния. Около 30% се падат на неопластичните причини, 10-20% на заболявания, засягащи съединителната тъкан и при 5 до 15% не може да се установи конкретна причина за състоянието.
Повишаването на телесната температура е естествена защитна реакция на организма, която има за цел да създаде неблагоприятни условия за попадналите болестотворни микроорганизми, като ограничава тяхното размножаване и разпространение в организма. Някои вещества, синтезиращи се в организма също могат да индуцират повишение на температурата.
Повече за причините за висока температура може да прочетете на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.