Дискинезия на жлъчния мехур (билиарна дискинезия), или т.нар „ прегъната жлъчка”, е мотилитетно нарушение, понякога причиняващо дискомфорт на хората, които го притежават. Нерядко медицината поставя под този термин равенството с анатомична разновидност на мехура, предвид факта, че ехографският образ на „прегънатата жлъчка” невинаги означава заболяване и обратното.
Жлъчният мехур складира жлъчен сок, произвеждан от черния дроб и достигащ в него по жлъчните пътища. Оттам сокът, богат на ензими и пигменти, се отделя след нахранване и достига до дванадесетопръстника, където се включва в обработването на приетата храна и по-специално на мазнините в нея.
Хората с билиарна дискинезия имат нарушение в този процес поради смутен тонус на жлъчния мехур, въпрепятстване преминаването на жъчния сок през изходния сегмент на мехура – шийката, сфинктера на Оди и жлъчния канал.
Женският пол, наднорменото тегло и възраст около 40-60 години са по-чести при симптоматичната форма на заболяването.
Какви оплаквания може да има?
Състоянието може да не предизвиква каквито и да било оплаквания продължително време или цял живот при леките форми.
При останалите нарушеното изпразване на жлъчния мехур след нахранване води до недобро разграждане на мазнините и тяхното лошо усвояване. Следват гадене и повръщане, тежест и болки в дясно подребрие около 30-60 минути след хранене.
При задълбочаване на проблема състоянието може да доведе до възпаление на задстомашната жлеза (панкреатит), жлъчнокаменна болест и други.
Повече за живота с прегъната жлъчка може да научите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.