Обрязването при мъжете рядко е въпрос на избор – това най-често се прави в ранна детска възраст или по препоръка на медицинско лице. Въпреки това, темата е силно противоречива. Какво знаем за тази практика? Кои са положителните и отрицателните и страни?
Макар на процедурата да се гледа предимно като на религиозен ритуал, тя е широко разпространена днес и често прилагана в съвременната медицина. Според щатско правителствено изследване, над 60% от всички новородени момчета в Северна Америка биват обрязвани скоро след раждането им, с информираното съгласие на родителите.
Обрязването е операция, при която се отстранява подвижната кожа, покриваща главичката на половия член на мъжа – препуциум. При недостатъчна хигиена под препуциума се събират бактерии, вируси, остатъци от урина, сперма и секрети, отделяни от жлезите, наречени смегма. Смегмата създава условия за рязко повишаване на активността на микроорганизмите и става източник на инфекции.
Според щатско изследване, вероятността за развиване на полово предавана болест е два пъти по-висока при необрязани мъже. Това се дължи на факта, че препуциума може да бъде лесно разранен при по-бурна полова активност – микроскопичните ранички са лесен вход за вируси и бактерии. Също така, гънките образувани от кожата са идеална среда за престой и развитие на микроорганизми причиняващи гонорея, хламидиоза, микоплазма и др.
Употребата на презерватив е изпитан и почти сигурен начин за предпазване от подобни заболявания. Но и тук обрязването е от полза – без препуциум поставянето и задържането на кондома на място е много по-лесно. Ако препуциумът не е премахнат, той се хлъзга по вътрешната стена на презерватива и може да го отмести от стратегическото му място, дори да доведе до падането му. А това води до честа необходимост от “нагласяне“, което може да повлияе негативно на акта.
Обрязването обаче, не е съвсем безопасно и като всяка медицинска процедура, крие своите рискове. Датско изследване от 2013г. заключва, че операцията е възможно да доведе до меатална стеноза – стесняване на отвора на уретрата, което може да доведе до проблемно и дори болезнено уриниране. В изследването участвали 810 000 мъже, 33 750 от които били обрязани. В цялата група били установени 182 мъже с меатална стеноза, като 176 от тях били обрязани.
Съществува и друг аргумент против обрязването – според някои, липсата на препуциум понижава чувствителността на главичката на пениса и отнема от удоволствието на половия акт. Този твърдения, макар широко разпространени, все още не са доказани от науката.
Още полезна информация може да намерите в рубриката „Мъжко здраве“ на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.