IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Орешарски: В здравеопазването няма финансова дисциплина

На конференцията “Кризата в здравеопазването и човешките ресурси” министърът на финансите Пламен Орешарски подчерта, че всички в системата възлагат надежди на източниците за финансиране

Орешарски: В здравеопазването няма финансова дисциплина

В изказването си на националната конференция “Кризата в здравеопазването и човешките ресурси” министърът на финансите Пламен Орешарски подчерта, че всички в системата възлагат надежди на източниците за финансиране, а трябва да обърнат внимание на това как вървят разходите, предаде БГНЕС.

Няма система, която в последните две години да е получила повече отколкото здравеопазването – почти половин милиард лева, а да остават същите проблеми, които са били и преди десет години, заяви Орешарски. Системата се нуждае от преструктуриране, защото няма в Европа страна с такъв голям брой клиники – в пъти повече.

Кризата в публичния сектор е още от 80-те години, но тя не се е променила в реформиране и досега, което е характерно за целия ни публичен сектор, особено в здравеопазването и образованието, каза Орешарски. Чуват се гласове за вдигане на здравната вноска, но в никакъв случай не бива да се увеличава данъчната тежест и да се счита, че това ще оправи системата, коментира още финансовият министър.

В момента ние се намираме в непрекъснато протестна ситуация, продължи Орешарски, протестират пенсионери, протестират учители, лекари, без да си дават сметка, че има криза в техните системи. Всички искаме да живеем като гражданите в развитите европейски страни – да станем като тях. Но това не става изведнъж със скокове, а стъпка по стъпка, категоричен бе министърът.

„Подкрепям договорното начало и диалога във всички сектори”, каза Пламен Орешарски. „Не приемам обаче при договорното начало да се дискутира размерът на финансовите приходи, защото те се приемат със закон от Народното събрание.” В тази посока той изрази мнението си, че специално системата на здравеопазване е била пред колапс в края на 2005 г., когато размерът на дълговете на болниците е бил над 220 милиона лева. Тази ситуация финансистът сравни с банковия срив през 1991 и 1996/97 година.

Своето мнение той аргументира след изказаното за пореден път становище на председателя на Лекарския съюз д-р Кехайов, че системата е крайно недофинансирана и трябва да се търсят допълнителни източници за финансиране. С 21% са намалели заетите в здравеопазването у нас от 1990 г. насам, съобщи той. Тревожна е и тенденцията за „застаряване” на лекарите у нас, което ще изправи системата пред кадрови проблеми в близките години при липса на държавна политика за човешките ресурси в здравеопазването.

Най-голям е процентът на лекарите във възрастовата група 40-50 години според регистрите на Лекарския съюз. 28,59% от всички лекари в България са без специалност. Предстои кадрова криза за лекари в определени специалности – патолози, педиатри, анестезиолози, при които над половината от сега действащите лекари са в предпренсионна възраст.

В подобен план в обширна презентация за състоянието на здравеопазването в България се изказа и гостът на конференцията д-р Клод Ветцел, президент на Федерацията на европейските лекари на държавна служба. След пет години българските лекари трябва да изкарват по 1500 евро месечно, каза той. Иначе болничните лекари от България ще заминат за чужбина, допълни френският лекар. Според д-р Ветцел е наложително в следващите пет години процентът от БВП за здравеопазване да се удвои, тъй като той сега е 4.3%, а средният за Европа е 7.8%. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата