Хималайските соли са вид каменна сол, която се добива от регион в Пакистан, в подножието на Хималаите. Счита се за една от най-чистите соли, като се смята, че носи и някои ползи за здравето.
Розовата хималайска сол е близка по състав с трапезната сол. В нея се съдържа 98% натриев хлорид. Останалата част се състои от минерали, в това число калий, магнезий и калций, придавайки ѝ розов оттенък. Наличието на тези минерали обяснява и различния вкус на тази сол, в сравнение с трапезната.
Организмът се нуждае от сол за множество функции…
- Свиване и отпускане на мускулите;
- Поддържане баланса на течности и предотвратяване на дехидратацията;
- Изпращане на импулси към нервната система;
- Предотвратяване на ниското кръвно налягане.
Според изследователи консумацията на хималайска сол носи няколко ползи за здравето.
Мнозина предпочитат да използват хималайска сол, тъй като смятат, че съдържа по-малко натрий. В действителност и в двата вида сол натриевият хлорид е близо 98%. Розовата сол обикновено се предлага на по-големи кристали, в сравнение с трапезната, и съдържа по-малко количество натрий за една супена лъжица. Освен това вкусът ѝ е по-солен от този на трапезната, което означава, че се нуждаем от по-малко количество.
Друго предимство на хималайската сол е, че е по-натурална. Трапезната сол обикновено е силно рафинирана и смесена с вещества, като натриев алумосиликат и магнезиев карбонат. Те се използват като средство против образуване на буци. Хималайската сол се обработва значително по-малко и обикновено не съдържа такива примеси.
Смята се също така, че добавянето на щипка розова сол към храни и напитки помага на организма да постигне оптимален баланс на течностите, като по този начин се предотвратява дехидратацията.
Още полезна информация може да намерите в рубриката "Био продукти" на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.