Като диария се определя състояние, при което в рамките на 24 часа засегнатото лице е имал 3 или повече изхождания, които са с водниста консистенция. Значение има и количеството на изпражненията за едно денонощие. Най-общо диарията може да бъде разделена на остра и хронична. Към групата на острите се причисляват диарии с продължителност до две седмици, а за хроничните е характерно персистиране на симптомите и след този период.
Най-честите причини за диария са заразяването с различни патогенни (болестотворни) микроорганизми – бактерии, вируси, паразитози. Причините могат да бъдат още хранителни токсикоинфекции, лекарствено-индуцирани, вследствие на нарушено смилане или абсорбция на храната, автоимунни заболявания, тумори по хода на чревния тракт и други.
В практиката се прилагат някои основни правила за хранене по време на диария и във възстановителния период. Но освен тяхното спазване е от значение и индивидуалният подход към всеки пациент и по-конкретно рестрикционните мерки по отношение на менюто да се определят според поносимостта към различните храни – тоест как консумацията им повлиява симптомите при всеки отделен пациент.
Първостепенно е установяване на причината за диария, за да се назначи подходящо лечение. Хранителната диета има значение за по-бързото възстановяване и отшумяване на диарията, но не винаги тя е достатъчна.
Какви са препоръките за хранене при диария може да научите на Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.