IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Брадата унищожава бактерии

Данните на предишно проучване твърдяха точно обратното

Брадата унищожава бактерии

Изследване от 2015 г. твърди, че прекомерното лицево окосмяване при мъжете може да доведе до влошено здраве и по-чести инфекции – сред космите на много изследвани бради били открити болестотворни микроорганизми, някои от тях свързани с фекална материя и ниска лична хигиена.

Д-р Адам Робъртс от University College London твърди точно обратното. Заедно с екип микробиолози, той събира и анализира микробиологични проби от брадите на стотици лондончани. Събраните проби били отгледани в агар заедно с някои видове патогени, често намирани върхи кожата и косата. 

От тези проби, за период от 4 седмици, се развили над 100 вида бактерии – повечето неутрални за човешкото здраве, някои потенциално опасни, а други – криещи неподозирани тайни.

Една от бактериите - Staphylococcus epidermidis изнедала целия екип. Срещана в почти 90% от пробите, тя оцелява отлично в условията, предлагани от лицевото окосмяване и е истински боец. Този микроорганизъм не само активно напада и убива болестотворните бактерии с които се среща, способен е дори да синтезира свои собствени токсини, които използва като оръжие.

Тези микроби са конкуренти в брадата – те водят непрекъсната борба за жизнено пространство и хранителни ресурси, които предлага кожата. В тази битка  S. epidermidis успява да надвие дори резистентни на антибиотици бактерии като Escherichia coli. Дори при лабораторно подсилване на ешерихия и отслабване на S. epidermidis резултата останал непроменен.

Учените намират това открите за особено полезно – около 25% от наличните микроорганизми в брадата активно защитават от други микроби. Те могат да бъдат и основата на нови лекарства и терапии заменящи антибиотиците – устойчивостта на „лоши“ бактерии към антибиотици е световен проблем, поради свойството на бактериите да се адаптират бързо и да надмогват антибиотика. Адаптацията към токсини е по-сложна и може да се използва за да се сложи край на антибиотичната резистентност.

Още полезна информация може да намерите в рубриката „По-красиви днес“ на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата