През 2009 година, малко пилотно проучване демонстрира как само след 12 седмици практикуване на йога се отбелязват значителни подобрения в сексуалната функция при мъже на възраст между 24 и 60 години.
Общоприетото свхащане, че йога подобрява качеството на сексуалните контакти както при мъже, така и при жени, доскоро не бе подплатено с научна обосновка. Доказаните ползи на йога практиките за понижаване на стрес, кръвно налягане, кръвен холестерол, контрол над теглото и някои форми на диабет и подобряване на съня са приемани за свойства, резултиращи в цялостно подобряване в качеството на живот.
Корейско изследване от 2013 година, обаче, акцентира именно върху ефектите на йога върху сексуалната функция при жени. Учените избрали 41 жени между 30 и 60 годишна вързаст, с клинична диагноза „метаболитен синдром“. Този синдром включва нездравословно завишени кръвен холестерол, триглицериди, захар и налягане - набор от рискови фактори, предразполагащи към развитието на диабет и сърдечносъдови заболявания. С влошаването на метаболитния синдром се увреждат и половите функции на тялото – понижава се либидото, настъпват хормонални и метаболитни изменения.
По време на изследването, 20 жени от групата практикували йога за 12 седмици, останалите 21 – не. Упражненията включвали стандартни пози на йога - асани, като утанасана, триконасана и шавасана.
В края на 12-тата седмица, дамите практикуващи йога отбелязали подобрения при всички показатели спрямо контролната група, която не участвала в йога класовете. Значително понижение в нивата на холестерол, триглицериди, кръвна захар и налягане били очакваните и постигнати резултати. Неочакваните били – повишено либидо, полова възбудимост, подобрена вагинална лубрикация и повишено удоволствие от сексуални контакти при 19 от 20-те участнички.
Макар изследването да е с малък брой участници за да бъде статистически категорично, то е само едно от множеството научно издържани проучвания, докладващи за тези и още ползи от йога практиката по целия свят.