Бананите са може би най-популярния плод в България, макар да не са типични за родния климат. Те са изпълнени с полезни вещества, имат нисък гликемичен индекс, достъпни са през цялата година и са сравнително евтини.
За съжаление, бананите са жертва на грешни слухове и заблуди за хранителната им стойност и изненадващо голям брой хора смятат, че от бананите се напълнява. С всичко може да се прекали, но сами по себе си, бананите не водят до напълняване, дори да се консумират ежедневно.
Идеята, че от тях се напълнява се поражда от непълното разбиране на състава им. Наличните захари в един среден банан с тегло около 100 грама са между 11-13 грама. Препоръчителното дневно количество захари, според Световната здравна организация, е 37,5 г за мъже и 25 г за жени. Простите сметки на някои „диетолози“ заключват, че приемайки близо половината си дневна захар само от 1-2 малки плода, тялото бива захранвано с твърде много захар, което води до затлъстяване.
Това, което убягва на мнозина е, че бялата, кристална захар, използвана в ежедневието ни е различна от захарта, намираща се в плодовете и се отразява по различен начин на тялото. Масово се игнорира фактът, че повечето захари в плодовете не са във формата на готварската захар, а са заключени в дълги въглехидратни вериги, често съставени от стотици и хиляди монозахаридни съединения.