IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Двойно са се увеличили случаите на рак на гърдата за последните 20 г.

Основният проблем при рака на гърдата у нас е късното му откриване; около една трета от новите случаи на рак на гърдата в България се откриват в късен стадий

Двойно са се увеличили случаите на рак на гърдата за последните 20 г.

Заболеваемостта от рак на гърдата се е увеличила двойно за последните 20 години, съобщи БТА Цветелина Иванова, научен сътрудник в Националния раков регистър. Новите регистрирани случаи на заболяването през 2004 г. за България са 3548, през 80-те години новорегистраните са били около 2 хил. България се нарежда по средата в сравнение с останалите страни от света.

Най-много жени се разболяват от рак на гърдата в по-развитите държави като САЩ, Канада, страните от Западна Европа и Австралия (над 100 на 100 хил. жени), а най-малко боледуват жените в африканските и някои от азиатските като Мозамбик, Хаити, Монголия (3-4 на 100 хил. жени).

Основният проблем при рака на гърдата у нас е късното му откриване. Около една трета от новите случаи на рак на гърдата в България се откриват в късен стадий. Професор Иван Черноземски, водещ онколог, очерта три начина за следене на заболяването: самоизследване от жената, физикално от лекаря и скрийминг или мамография.

В България няма популационен скрийнинг, каза проф. Иван Черноземски и допълни, че той може да намали до 28-30 процента смъртността. Наличието на национален скрийнинг е задължително изискване за всяка страна от ЕС, каза още професорът.

С рак на гърдата в България живеят над 38 000 жени. Ракът на гърдата заема и най-голяма част от смъртните случаи сред онкологичните заболявания. През 2004 г. от него са починали 1144 българки.

Сред причините с най-голямо значение са редица рискови фактори като напредването на възрастта, наследствената обремененост, ранното раждане преди 11 години, късната менопауза след 55 години, краткия период на кърмене, облъчването с йонизираща радиация, наднорменото тегло особено за жените след 50 години, обясни професорът.

Ракът на гърдата в България се среща изключително рядко при жените до 20 години. Честотата му нараства по-осезателно след 40 години и достига максимума си във възрастовата група между 65 и 75 години (197.5 на 100 000 жени през 2003 г).

Най-много жени с рак на гърдата има в София-град (73.3), Габрово (65.6), Варна и Пловдив (58.2), а най-малко в областта на Кърджали (26.2). Това се дължи на по-силното влияние на рисковите фактори в големите населени места, смятат онколозите. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата