Над 15 хиляди инфаркта се регистрират годишно в страната, съобщи пред журналисти доц. Юлия Джоргова, председател на Дружеството на кардиолозите в България.
Около 2 хиляди от тях са регистрирани в София, като 20 на сто от случаите са обхванати в първите часове след появата на болката, уточни тя. По думите й трябва да се създаде национална стратегия за работа в областта на кардиологията.
Преди три години в Министерството на здравеопазването започна програмата за интервенционално лечение на остър миокарден инфаркт в София и Пловдив. Програмата е успешна поради факта, че обучението на екипите и въведените ясни правила очевидно са дали добри резултати през изтеклите години, допълни доц. Юлия Джоргова.
За съжаление през изминалата 2004 година от Министерството на здравеопазването бяха отделени само 30 процента от предварително планираните средства, а през 2005 година на практика програмата не е финансирана, допълниха кардиолозите.
Не така стои въпросът с другата програма за доболничното лечение на миокардния инфаркт с доболнична фибринолиза - инжекционно разбиване на тромб, предизвикал инфаркта, обясни доц. Джоргова.
Становищата на Дружеството на кардиолозите е, че на този етап не е възможно безопасното въвеждане на доболничната фибринолиза поради липса на условия в страната - материално-техническа база, квалификация на доболничния медицински персонал в страната.
Дружеството реагира с писмо до Министерството на здравеопазването през ноември миналата година по този проблем, но все още нямаме отговор, обясниха кардиолозите.
Не може да се прави фибринолиза в линейките за спешна помощ, защото е много рисковано, каза доц. Нина Гочева, председател на на работната група по фармакотерапия в дружеството.
По думите й симптомите на инфаркт наподобяват други заболявания и ако се направи фибринолиза, тя може да доведе пациента до смърт. Не винаги в линейката се прави кардиограма, не всички лекари в спешната помощ могат да ги разчитат, обясни доц. Гочева.
Според кардиолозите трябва да има пилотна програма, действаща в отдалечените райони на страната, която да докаже дали е възможно да се въведе фибринолизата, извършвана в линейките. Програмата да се реализира в отдалечените райони, защото времето, за което пациентът стига до болницата, понякога надвишава 1 час, обясниха кардиолозите.
В София пациентът със съмнения за инфаркт се превозва до лечебните заведения средно за около 24 минути, добави Гочева. Би трябвало българските линейки за спешната помощ да имат визуална връзка с кардиолог, който според кардиограмата на пациента да каже дали той се нуждае от фибринолиза, единодушни са кардиолозите.
Министерството на здравеопазването е закупило 2000 дози тромболитици за фибринолиза, а това означава, че се очакват близо 20 хиляди инфаркта за тази година, каза кардиологът Божидар Финков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.