В България се наблюдава странен парадокс. От една страна медицината и особено гинекологията се разви революционно, има нови методи за диагностика и лечение, съвременни апарати, диагностични модели, практикуваме биохимичния скрининг, ултразвуковата диагностика, 3D, 4D ултразвук. В България има поне два-три работещи робота Da Vinci. От друга страна, дамите у нас, като че ли не се грижат достатъчно за себе си. Казвам това с тъга. Все още съществува страх и притеснение от нещо толкова естествено нещо като профилактичен преглед при гинеколог. За съжаление, всеки ден се сблъсквам с този проблем, коментира доц. д-р Иван Костов. И дава няколко важни съвета:
Ако сте от дамите, които вярват, че на гинекологичен преглед се ходи, само когато имате проблем, то имам молба към вас. Разделете се с това погрешно убеждение, още сега. Всъщност, ние гинеколозите се радваме много повече, когато имаме възможност да консултираме здрави хора.
Профилактичен преглед – всички жени, след като навършат 21 години, трябва да ходят на такъв преглед и цитонамазка веднъж годишно. След като навършат 30 години, прегледът е през 2 години. Отново, не забравяйте цитонамазката.
Задължително трябва да посетите гинеколог при:
Кървене между менструациите;
Кървене след сексуален акт;
Болка в областта на таза или менструални спазми, които са толкова тежки, че пречат на нормалното протичане на деня ви, независимо, че са само няколко дни месечно;
Необичайно силно кървене, при което се налага да сменяте дамската превръзка или тампона по-често от 2-3 часа;
Необичайно вагинално течение, болка, подуване или сърбеж.
Всички тези симптоми могат да индикират вагинална инфекция или полово предавани болести, които могат да повлияят на възможността за зачеване. Те могат да показват и други състояния, като:
Ендометриоза;
Тазово-възпалителна болест;
Други нарушения на репродуктивната система.
Разбира се, ако мислите, че сте бременна, свържете се с лекаря си веднага.
Трябва да ходите на преглед по-често, ако:
Планирате да забременеете;
Мислите, че имате полово предавана инфекция или сексуалният ви партньор има такава;
Имате здравна история, свързана със заболявания на половата система;
Майка Ви или сестра Ви е развила рак на гърдата преди настъпване на менопаузата.