От 1997 година до днес в клиниката по Детска онкохематология в университетска болница Царица Йоана чрез инфузия на стволови клетки са направени 145 трансплантации, заяви доц. Добрин Константинов, цитиран от БГНЕС.
Повече от половината от тях са направени през последните две години. 105 от трансплантациите са автоложни, т.е. извлечени от самия пациент, а 30 - алогенни (от външен донор, главно от фамилията на трансплантирания).
Извличането на стволови клетки е предимно от периферна кръв и все по-малко от костния мозък, но бъдещето и най-доброто и леко като процедура е извличането на стволови клетки от пъпната връв, подчерта специалистът. Тези безценни клетки се формират и развиват между 27-я и 35-я ден от вътреутробното развитие на зародиша.
Проблемът е, че у нас в момента се обръща повече внимание на търговската страна на извличането и съхраняване на стволови клетки от пъпната връв, отколкото на медицинската, категоричен е доц. Константинов.
Той подчерта, че в България е сложна реализацията на алогенната трансплантация по хоризонтална фамилна линия, защото семействата са с малко деца, но каза и добрата новина, че в международната донорска банка има регистрирани над 10 милиона донора и миналата година за първи път България се е включила в тази дейност и те са получили донорни стволови клетки от Англия и Германия, подходящи за техни пациенти.
В детайли доц. Константинов обясни възможностите чрез трансплантиране на стволови клетки да се лекува левкемия и туморни злокачествени заболявания не само при децата, независимо че трансплантацията продължава един ден и след това е необходима повече от година, докато се счете, че пациентът е излекуван.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.