Урината е ценен източник на медицинска информация и познаването на някои явления, характерни за нея, могат да спомогнат за по-ранното откриване на множество здравословни проблеми.
Продуктите, които тялото отделя или задържа могат за разкрият не само протичащи бременност или бъбречни заболявания, но също какви лекарства или наркотици са приемани и обработвани от тялото, както и множество различни заболявания.
В урината се съдържат всички отпадни продукти, токсини и излишни течности, изхвърлени от бъбреците. Благодарение на модерните тестове за урина, проверката е бърза и лесна. Те изискват само потапянето на специална хартиена лентичка в уриновата проба – протичащите специални химични реакции в предварително третираните хартийки се проявяват като промени в цвета на определени хартиени сегменти.
Чрез тях само с една проба се разкриват множество диагностични фактори – киселинността на урината, концентрацията на определени вещества, както и наличието на определени клетки, наркотични метаболити или молекули като нитрита.
Обикновенно, урината не съдържа никавав нитрит, но е изпълнена с нитрати. Някои бактерии обаче, използват нитратите за храна и ги преобразуват в нитрити. Това прави излишъка от нитрит в урината ясен белег за протичаща бактериална инфекция на пикочо-половите пътища.
Ако е налична инфекция е много по-вероятно да бъде увеличен и броят на наличните в урината бели кръвни клетки.
Наличието на твърде много протеинови молекули, от друга страна, може да бъде белег за бъбречно увреждане или заболяване. При здрава бъбречна функция, белтъците се запазват в тялото за рециклиране и повторно ползване.
Твърде високото количество глюкоза в урината пък е знак за диабет.