IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Лош хранителен режим отключва желязодефицитна анемия при децата

Кои са другите причини за възникването й?

Лош хранителен режим отключва желязодефицитна анемия при децата

Желязодефицитната анемия се развива постепенно. В началото нивото на желязото в организма пада и се развива железен дефицит, в резултат от който се засягат мускулите и мозъчната дейност. В този начален етап броят на червените кръвни клетки обикновено е в норма, тъй като организмът използва всички запаси от желязо за производството им. 

С прогресиране на дефицита и изчерпване на резервите, организмът започва да произвежда все по-малко еритроцити, в резултат от което се развива анемия. В този период симптомите могат да включват:
  • Умора и обща слабост;
  • Бледа кожа, особено на ръцете, ноктите, клепачите;
  • Ускорена сърдечна дейност и/или сърдечен шум;
  • Неспокойствие, раздразнителност;
  • Намален апетит;
  • Гадене, световъртеж 
В развитите страни осигуряването на достатъчно желязо в диетата на децата обикновено не е проблем. Като цяло кърмачетата до 6-месечна възраст използват своите запаси от желязо за производството на еритроцити. Майчината кърма осигурява много малко количество желязо.
 
След 6-месечна възраст те трябва да го получават отвън – с разнообразна и здравословна храна, подходяща за възрастта им. При децата, които се хранят с адаптирано мляко, по-рядко се наблюдава желязодефицитна анемия, тъй като млеката, които са на пазара, са обогатени с желязо.
 
В ранна детска възраст (1-3 години) желязодефицитна анемия се развива при недобре балансиран хранителен режим. Това се случва, ако детето пие повече от 700 мл краве мляко дневно и същевременно приема малко желязо-съдържащи храни. Последните включват червени меса, жълтък, листни зеленчуци. Кравето мляко не е добър източник на желязо, тъй като то затруднява абсорбцията му през храносмилателния тракт. Понякога в тази възраст децата са много капризни по отношение на храната и за родителите може да е изключително трудно да намерят подходяща храна, съдържаща достатъчно количество желязо.
 
В по-късна детска възраст желязодефицитната анемия се развива предимно сред децата, които не консумират месо и животински продукти. Храните от растителен произход не са добър източник на желязо, тъй като организмът по-трудно го усвоява.
 
По време на пубертета желязодефицитна анемия се развива при момчетата поради бързия растеж. При момичетата в този период анемията настъпва поради факта, че в организма им не може да се складира толкова желязо, колкото се губи по време на менструациите.
 
Още за желязодефицитна анемия може да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата