Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване сред жените по целия свят. По-голямата част от жените, които страдат от това болестно състояние, са над 40-годишна възраст. В последните години се наблюдава спадане на възрастовата граница, като зачестяват случаите на рак на гърдата при жени до 30-годишна възраст. За съжаление, в много от случаите карциномът на млечната жлеза се открива и диагностицира, когато е в напреднал стадий. Тогава оплакванията са по-сериозни, възможно е възникване на усложнения на заболяването, обемът на хирургичната интервенция е по-голям, а следоперативният период е по-тежък. Ето защо навременното откриване на промените в гърдата е от толкова голямо значение.
Самоизследване на гърдите – крачка към борбата с рака
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване сред жените
05.06.2017 | 14:37 ч. Обновена: 03.12.2024 | 14:35 ч.
Провеждането на редовни профилактични прегледи на млечната жлеза е от голяма полза за ранното диагностициране на злокачественото заболяване. Доказано е, че ракът на гърдата е лечим, когато той е „уловен“ в ранен стадий.
Важен етап от профилактирането е самоизследването на гърдите. Това става чрез оглед и опипване. Следи се за симетричност, промяна в цвета и структурата на гърдата, има ли секреция от зърното. Напипването на уплътнение или „бучка“ с различна големина е алармиращ симптом, който да ви подтикне към търсенето на лекарска помощ.
Ехографията на млечните жлези е неинвазивен и безопасен метод за диагностика на промените в тяхната структурата. Препоръчително е ехографските прегледи на гърдата да започнат около 30-годишна възраст. След това е необходимо ежегодно проследяване. Чрез този метод могат да се разграничат доброкачествени от злокачествени образувания, както и да се диагностицират различни мастопатии от възпалителен произход.
До 35-годишна възраст прегледът на гърдата се извършва с ехограф, само при много сериозни показания се прави мамографията. Причина за това е, че в млада възраст и при нераждали жени, млечните жлези са все още много плътни, съдържат много паренхим, който “пречи” на мамографията да се видят туморни формации. Ехографията се препоръчва и при по-често проследяване на млечната жлеза, когато не се препоръчва често облъчване с мамография. Изследването се извършва в легнало положение, по гръб, а ръцете се поставят над главата. По време на прегледа се проверяват както двете жлези, така и подмишниците за наличие на увеличени лимфни възли.
Напиши коментар
Към коментарите
-
Младите се пазят от ипотеки, но задлъжняват за айфони
-
Смартчасовници на Huawei в атрактивни комплекти за коледния сезон
-
Захарова за ситуацията в Южна Корея: Следим със загриженост
-
Изложбата "The Book of Hov“ на Джей Зи се превръща в книга
-
Пореден опит и пореден провал: Отново нямаме председател на НС
-
От Москва се заканват: Скоро Румъния ще бъде част от Русия
-
Проф. Рачев: Без сняг за Коледа, зимата ще е топла
-
Путин за Румъния: Не им хареса резултата, решиха отново да броят
-
Северозападът е бил райска градина: Сензациите от Козарника, Оходен и Майор Узуново
-
Гръцки евродепутат се скара на колегите си от РСМ: Езикът ви е на 90% сходен с българския
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата