IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как да възстановим ръката след инсулт?

Горният крайник участва в много и различни дейности

Как да възстановим ръката след инсулт?

Инсултът е тежък мозъчносъдов инцидент, който застрашава сериозно живота на пострадалия пациент. В процеса на възстановяване много често се дава предимство на по-бързото възстановяване на мобилността на долния крайник и свързаните с него дейности като ходене, преместване от седеж до стоеж, което прави пациента по-самостоятелен. Истинското предизвикателство обаче идва с процеса на възстановяване на функционалността на горния крайник, който често се пренебрегва в процеса на рехабилитация. 

Горният крайник участва в много и различни дейности в нашето ежедневие. Използваме ръцете си да достигнем предмет, който може да бъде хванат с дланта и преместен на друго място. Дланта често се използва за изследване на околната среда, в общуването помежду ни чрез жестове, често я използваме като опора, за да се подпрем някъде или да избутаме, издърпаме предмет.
 
Дланта дава значителна сензорна информация за околната среда на главния мозък, както и извършва така необходимите ни фини движения на пръстите. В този смисъл дланта играе важна роля в човешкото тяло за подържане на нормалното ориентиране на тялото в пространството.
 
Какво означава добре функционираща ръка?
 
За да бъде ефективен горният крайник трябва да може да извършва свободно движения в пространството, на разстояние от тялото и да работи независимо от другия горен крайник.
 
За да се получи това е необходима първо динамична стабилност в областта на лопатките и горната част на тялото, стабилност в лявата и дясната половина на тялото, таза и съответно долните крайници.
 
Защо е важна стабилността в тялото за правилната функция на горния крайник?
 
За да извършим някаква дейност с ръката си е необходима добра мускулна активност в областта на тялото. Това е т.н. “проксимална стабилност”. Липсата на такава стабилност нарушава правиното функциониране на горния крайник. Това може да ограничи всички дейности, свързани с достигане на предмети или въобще отделянето на ръката от тялото и пренасянето ù в пространството далеч от тялото.
 
Често при пациенти с инсулт, с изявена нестабилност в областта на тялото придържат ръцете си близо до него с цел придобиване на компенсаторна стабилност чрез фиксиране за маса, стол, помощно средство и т.н. Динамичната стабилност на тялото и лопатката са предпоставка за свободно движение на ръката в пространството и използване на дланта за фини и прецизни движения като хващане, работа с малки предмети и други.
 
Важно е да се спомене, че функционалните нарушения в тялото особено в горната част и областта на лопатката, каквито са увеличената кифотична извивка (прегърбване), оказват негативно влияние върху правилната работа на мускулите на раменния комплекс, а оттам и на доброто функциониране на горния крайник.
 
Още за възстановяването на ръката след инсулт може да прочетете в Puls.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата