Кърлежите са преносители на сериозен брой заболявания. Най-разпознаваемото от обществото, а и най-честото за България, е Лаймската болест.
Кърлежът трябва да се отстрани – бавно и внимателно, за да не се разкъсва и да не се пипа с ръце без ръкавици. Фактите са следните – за предаване на бактериите, обикновено са нужни поне 24 часа от впиването на кърлежите.
Ето защо след разходки на открито хората трябва активно да ги търсят – ранното им премахване силно намалява риска от заразяване.
След всяко кърлежово ухапване, човек трябва да се следи за симптомите, описани по-долу. Допълнително успокоение може да се получи и чрез изследване на отстранения кърлеж.
Заболяването не се предава пряко от човек на човек, но при бременни е възможно вътреутробно да зарази плода и да му причини увреди или аборт.
Откъде идват тези бактерии и какво ни причиняват, ако се срещнем с тях?
Техен резервоар са животните – диви, както и домашни – и те обикновено не боледуват, а са само носители. Кърлежите се заразяват от тях и ни ги доставят. Ако това се случи, то бактериите атакуват и унищожават В- и Т-лимфоцитите, което забавя имунния отговор към него. Кръвни изследвания за доказване на заболяване са възможни едва след месец. Този период дава възможност на причинителя свободно да попадне