Идва време за дългоочакваната ни почивка на морето. Много често се притесняваме как ще мине тя, ако имаме малки деца. Вижте от какво най-често боледуват децата на плажа и как да се справим с летните вируси:
1. На първо място, без съмнение, стоят инфекциите на стомашно-чревния тракт. Обикновено няколко дни след контакта с патогенния причинител, детето започва да повръща. Впоследствие може да се появи диария и повишена температура. Състоянието би могло бързо да доведе до развитие на тежка дехидратация, с необходимост от провеждане на интравенозна рехидратация и лечение в болнично заведение.
В началната фаза на заболяването, когато е налице само повръщане, се преустановява даването на храна през устата в продължение на 4-6 часа. Препоръчва се започване на перорална рехидратация с рехидратиращи разтвори. Те представляват прахчета, които се разтварят в зависимост от състава им, в определено количество преварена вода. Могат да се дават с биберон, лъжичка, спринцовка, чаша, като правилото е: Колкото повече, толкова по-добре. Чистата вода не е подходяща, тъй като при повръщането се губят и много електролити, които трябва да бъдат възстановени. Рехидратиращият разтвор се дава често и на малки глътки.
След като е овладяно повръщането, захранването може да започне с даване на сухари, бисквити и солети. Отново начесто и по малко. Диетата трябва да продължи 1 седмица след като е овладяна диарията. Това е необходимият период за възстановяване на чревната лигавица. Препоръчва се и включване на пробиотик под формата на прахчета или капки.
2. Висока температура. Вирусните инфекции също са често срещани при почивка на море. Най-често се касае за т.нар. обикновени настинки, които протичат с висока температура, хрема, лека кашлица, отпадналост. При тях не се налага някакво специфично лечение, тъй като те обикновено се самоограничават в рамките на няколко дни.