Само пет процента от хероинозависимите в България ще се лекуват по метадонови програми. Това каза пред журналисти д-р Александър Канчелов, ръководител на една от 7-те в България метадонови програми.
Хероинозависимите българи са между 25 и 30 000. 75 процента от тях са интравенозни наркомани, а 80 процента са болни от хапатит С, допълни д-р Канчелов. В Европа хероинозависимите са 0,9 процента от населението. От тях 75 на сто са болни от хепатити, а 50 процента страдат от психични разтройства вследствие употребата на хероин. По метадонови програми се лекуват между 30 и 50 процента от хероинозависимите европейци.
Мит е, че метадонът е заместител на хероина, каза д-р Канчелов. Метадонът лекува мозъка, а хероинът го уврежда. Не е вярно, че метадонът заменя една от зависимостите с друга, допълни той. По думите му към метадона няма психическа зависимост.
Мит е също така и че метадоновото лечение не може да се спре и трябва да продължи до края на живота на пациента. Не е вярно и твърдението, че метадонът трябва да се използва само за лечение на абстинентната криза. Не отговаря на истината и това, че метадонът е токсичен за черният дроб, че от него окапва косата или се развалят зъбите, добави д-р Канчелов.
Голям спор има в Европа дали хероинозависимите да се лекуват в терапевтични комуни или в амбулаторни условия, каза проф. Икро Маремани, председател на Европейската асоциация за лечение на опиевата зависимост, който е на посещение в България днес и утре. По думите на проф. Маремани в последните години се наблюдават много смъртни случаи след напускането на комуните.
Специалистите са убедени, че първата медицинска задача при лечението е повлияване на симптомите на зависимост. Тя трябва да е придружена с интензивна психотерапия, както на зависимия, така и на неговото семейство, допълни д-р Канчелов.
В момента в България се лекуват около 1 500 човека по метадонови програми, а би трябвало на лечение да се подложени 7- 8 000 хероинозависими. Метадонът за 7-те програми се осигурява безплатно от Министерството на здравеопазването, но се налага пациентът да плаща различните терапии. Едномесечното лечение струва на пациента около 150 лева, допълни д-р Канчелов.