Лятото е в разгара си и не ни спестява нищо – нито от големите горещини, нито и от сериозните температурни амплитуди, на които ставаме свидетели от време на време. На всеки от нас му е малко или повече трудно да изпълнява ежедневните си задължения. За някои хора високите температури са повече от предизвикателство – могат да прерастнат в застрашаващи живота състояния.
Как тялото ни се бори с горещината?
Всички сме подвластни на законите на физиката, а те гласят – кондукция (топлопроводимост), конвекция (дифузия), изпарение и радиация (излъчване). Последните две са ни изключитено полезни. Изпотяването поддържа кожата ни влажна, а при изпарението на тази влага се отнема от топлината ни. А как постигаме радиацията? Чрез вазодилатация.
При висока температура на сърцевината на тялото ни, мозъкът подава сигнали за разширение на повърхностните кръвоносни съдове – въпросната вазодилатация. По този начин се увеличава количеството кръв във вените. Така „горещата“ ни кръв се изтласква от сърцевината на тялото към периферията. Това от една страна пренася и топлината от вътрешните ни органи към повърхността на тялото, а от друга – подпомага топлоотдаването чрез конвекция и радиация.