Всяко от петте ни сетива – допир, вкус, обоняние, зрение и слух – е уникално само по себе си и незаменимо. Съвкупността от информацията, която те ни носят ни позволява да си изградим ясна картина за това къде се намираме, какво има там и къде сме ние самите в този красив свят. Пострадалите съобщават, че именно слухът е най-социалното сетиво на човека. Загубата на слуха е това, което най-силно може да накара човек да се почувства в изолация и самота и тук са необходими най-големи усилия за пациента да остане част от обществото и да продължава да е щастлив и удовлетворен в него.
Загубата на звуковото усещане може да настъпи по много начини – вродено състояние, прием на увреждащи слуховия нерв лекарства или пък на заболяване на ухото. При последните две отслабването на слуха се случва постепенно и е въможно да не се стигне до пълната му загуба.
Възможно ли е обаче човек просто така, без нищо да подозира, изведнъж да спре да може да чува? Да, възможно е и най-често се дължи на две много отличаващи се състояния – ушна кал и остро нарушение в кръвоснабдяването на вътрешното ухо.