Решението за това дали да кърмите бебето или да го храните с адаптирано мляко е едно от най-важните, което родителите трябва да вземат. Всички световни и национални здравни организации са единодушни – кърменето е най-добрият начин за хранене на бебето.
Препоръките са в първите 6 месеца от живота на бебето то да бъде изцяло кърмено. След това до навършване на еднагодишна възраст естественото хранене трябва да продължи, успоредно със захранването. Въпреки това, не във всички случаи е възможно това да се случи. Още повече съществуват някои медицински ситуации, които не позволяват кърменето. В тези случаи адаптираното мляко е добра алтернатива, тъй като то осигурява необходимите за растежа и развитието хранителни вещества.
Кърменето е приятно преживяване, както за майката, така и за бебето. То осигурява изграждането на специална и силна връзка между двамата. Другите предимства са:
Кърменето осигурява защита срещу инфекции. Доказано е, че естествено хранените бебета по-рядко боледуват и при тях по-рядко се налага болнично лечение. Това е така, тъй като кърмата осигурява на детето готови антитела, които директно се включват в имунната защита и предпазват организма от инфекциозни причинители. Естествено хранените деца по-рядко боледуват от остър отит, диария, респираторни инфекции, менингит. Освен това кърмата предпазва бебето от развитие на някои други заболявания, като астма, алергии, диабет, затлъстяване, както и от синдрома на внезапната детска смърт.
Кърмата се усвоява по-лесно. Не случайно е наричана „перфектната храна” за все още незрялата храносмилателна система на бебето. Основните й съставки – лактоза, протеини, мазнини се обработват по-лесно. Поради тази причина кърмените деца страдат по-рядко от запек и диария. Освен това майчиното мляко съдържа много витамини и минерали, от които се нуждае новороденото, с изключение на витамин D. Той трябва да се внася отвън, обикновено под формата на капки поне до навършване на 1 година на детето.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.