IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Двойно повече непушачи - жертви на рака на белия дроб

Основният виновник за това е мръсният въздух

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Броят на случаите на рак на белия дроб сред непушачите в Обединеното кралство се е удвоил през последните 10 години.

Опасенията на специалистите са, че замърсяването на въздуха играе ключова роля в разпространението на смъртоносна болест, съобщи в. "Таймс", позовавайки се на проучване.

Според учените, ако тази тенденция продължи и занапред, то след 10 години броят на случаите на рак на белия дроб сред тези, които не пушат, ще надхвърли този при пушачите, макар че в 9 от 10 случая диагнозата е пряко свързана с тютюнопушенето, пише БТА.

Вестникът напомня, че ракът на белия дроб е най-смъртоносната форма на заболяването. Всяка година в Обединеното кралство се разболяват 46 400 души.

В изследването се посочва още, че увеличаването на заболеваемостта сред непушачите създава допълнителни проблеми за успешното диагностика в ранен стадий на болестта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата