Световъртежът с произход от врата (cervicogenic dizziness) е доста често срещан сред активната част от населението и особено често при хора със седящи/статични професии. Често той се съпровожда от периоди на скованост във врата, главоболие и болка при движение на врата. Основните прояви на световъртежа са нарушението на баланса и равновесието. Пациентите имат усещането, че залитат наляво или надясно, казва д-р Христо Димитров, кинезитерапевт.
Една от най-честите хипотези за причината за този тип световъртеж е нарушената активност на т.н. механорецептори, разположени във врата, което води до несъответствие в получената сензорна информация със зрителната и вестибуларната системи на нивото на вестибуларните ядра и малкия мозък.
Световъртежът с произход от врата е обект на диагностика отстрана на много специалисти и по-специално невролози, отоневролози, физиотерапевти, мануални терапевти и др. Често се използват различни тестове за установяването на това дали наистина вратът е причината за световъртеж. Няма единно мнение кой тест е най-надежден за установяване на причината за световъртежа.
В концепцията на новозеландския физиотерапевт (кинезитерапевт) Браян Мълиган за мануална терапия лечението на световъртежа с произход от врата, заема важно място.
Ако приложението на специализираната техника cervical SNAG води до намаляването на симптоматиката и световъртежа, то това до голяма степен отговаря на въпроса „коя е причината за световъртежа?”, а по-точно неправилното движение на шийните сегменти е отговорно за нарушената активност на механорецепторите и оттам за появата на симптоматиката.
Приложението на мануална терапия за световъртеж с произход врата трябва да бъде наравено след предварителна консултация със специалист невролог/отоневролог за изключване на произход на световъртежа от вестибуларния апарат или части от централната нервна система.