Съществува голяма разлика между киселинни и киселинообразуващи храни. Киселинни са тези, които имат кисел вкус, докато киселинообразуващите могат да имат всякакъв вкус. Важното при тях е това, че в процеса на техния метаболизъм се образуват вещества, които понижават нашето pH. Като пример могат да се дадат белтъците в храната – те съдържат големи количества сяра и фосфор. От тях в организма се образуват сяра и фосфорна киселина. Последните са донори на свободните водородни йони, водещи ни към ацидозата. И така месото, рибата, сиренето, бобовите храни, алкохолът и други са киселинообразуващи храни. Механизмите са много, крайният резултат за тялото е един и същ.
Чрез регулиране на вида храни, които постъпват в организма, ние можем успешно да повлияем на количеството свободни водородни йони в кръвта и да облекчим натоварването на буферните системи, белите дробове и бъбреците. Това ще позволи на тялото ни да функционира пълноценно, в подходящата за него среда.
Какви са препоръките?
Ежедневното ни хранене има такава структура, в която средно 55 % от храните в него са алкализиращи и 45% - киселинообразуващи, което е грешка спрямо здравето. Ако се стремим към баланс правилното съотношение е 70:30 в полза на алкалните храни.
Киселинообразуващи храни:
- Меса и риби – особено пушените;
- Сирена и млечни продукти;
- Рафинирани и преработени захар, брашно, ориз и мазнини;
- Алкохол, кафе, черен чай, сода, прекаляване със солта.
Алкализиращи храни:
- Всички плодове;
- Всички зеленчуци;
- Маслодайни – бадеми, кестени, семена от тиква, лен и слънчоглед;
- Мляко от соя, бадеми и др.;
- Ароматни зелени билки;
- Студено-пресован зехтин;
- Овес и пълнозърнести продукти, кафяв ориз;
- Вода – изворна (през лятото при обилно изпотяване се препоръчва и минералната вода).
Всеки, който се подложи на такъв режим за няколко седмици ще види ползите върху здравето си и и може да превърне правилото 70:30 в начин на живот.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.