Типични причинители на гъбични инфекции по кожата са дерматофитите. Те причиняват заболяване както при човека, така и при животните. Инфекцията заразява основно предразположени лица, които са имали контакт със заразен човек или животно. Предразполагащи фактори са намалена имунна защита, някои хронични заболявания (например диабет), кожа с нарушена цялост, периферни циркулаторни смущения и други.
Най-често срещащата се кожна микоза е засягащата кожата между пръстите на ходилата. Най-често се засягат възрастни хора и по-рядко деца до 15-годишна възраст. Носенето на чорапи и обувки от синтетични материи е причина за по-интензивното изпотяване на краката, а сама по себе си влагата оказва директен стимулиращ ефект върху растежа на гъбичните причинители. Микотичните причинители се закрепват за повърхностния слой на кожата, след което следва проникване в по-дълбоко разположените слоеве. Предизвиква се дразнене, което се съпровожда с възпаление, парене, сърбеж и оформяна на окръглени лезии с надигнат ръб.
Познати са три клинични форми на заболяването. Най-често срещаната е т. нар. интертригинозна – засяга единствено междупръстните пространства и кожата под пръстите. Най-горният слой на кожата е размекнат, с леко белезникав цвят и с отделяне на неприятна миризма. При отделяне на този поръхностен слой с пинсета се откриват ерозии. Пациентите се оплакват от умерен до силен сърбеж.
Друга клинична форма е „сухата форма“, която засяга кожата на свода на стъпалото и страничните повърхности. Характеризира се с появата на червени петна, които са с надигнат ръб и финно залющване на повърхностния епител. Сърбежът е умерен, но поради разположението на кожните промени е възможно да доведе до дискомфорт или болка при ходене. Третата клинична форма се представя от малки по размери мехурчета, които се разполагат по свода на стъпалото. Те са изпълнени с бистра течност, но