Констипацията е състояние, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт в коремната област.
Лекарственото повлияване на това състояние се осъществява посредством няколко вида лекарства, които се класифицират:
- Контактни лаксативи – синтетични (Bisacodyl, Sodium Picosulfat, Oleum ricini) и фитопродукти (предимно продукти, изолирани от листа на Сена
- Осмотични лаксативи (Lactulose, Lactitol, Glycerol, Магнезиеви соли)
- Фекални омекотители (Paraffinum liquidum)
Контактните лаксативи засилват чревната перисталтика. Ефектът им настъпва след 6-12ч. и за това се прилагат вечер преди лягане. Могат да се намерят под формата на таблетки и капки. При необходимост от бързо стимулиране на чревната моторика могат да се прилагат като ректални супозитории, при което очистителният ефект настъпва след 30-60 мин.
Стимулиращите лаксативи се препоръчват за краткотрайно лечение. Възможно е да се наблюдават колики, гадене и повръщане. При злоупотреба с Бизакодил може да се наблюдава хепатотоксичност. При хора с хронична констипация са ефективни в много високи дози, което е предпоставка за диария, дехидратация, хипокалемия и др.
Продължителната употреба, както на синтетичните така и на фитопродуктите от тази група, води до трайно потискане на нормалната чревна моторика и развитието на зависимост. Злоупотребата с тези лекарства е широко разпространена във връзка с безрецептурния режим на отпускане.
Осмотичните лаксативни средства повишават осмотичното налягане в чревния лумен, което предизвиква задържане на вода и увеличаване обема на фекалните маси. По този начин рефлекторно се стимулира чревната перисталтика и се улеснява дефекацията. Тези лекарства не се резорбират в организма.