Криотерапията представлява лечение, при което се използва твърдото агрегатно състояние на водата – лед, сняг, а в някои случаи и ледено студена вода. Основните ефекти на лечението са болкоуспокояващ (особено при остри възпалителни процеси), отпускане на мускулатурата - спазмолитичен ефект, както и съдосвиващ ефект (вазоконстрикция).
Кои са основните показания за прилагане на терапията?
Местната криотерапия е подходяща като предварителна подготовка на пациенти преди кинезитерапия. Причината е, че след приложението на криотерапия се намалява спастицитетът на мускулите и по-лесно и безболезнено се извършва лечебната гимнастика. Освен това се подобрява и движението в ставите, което улеснява работата при пациенти с контрактури.
Криотерапията е подходяща при „прясно” образували се хематоми (кръвонасядания). Причината е, че студът оказва съдосвиващ ефект и съответно се редуцира количеството на кръвта, която преминава в извънсъдовото пространство при разкъсване на кръвоносните съдове.
При остри възпаления криотерапията оказва както вазоконстриктивен ефект, имащ отношение към намаляване на възпалението, така и обезболяващ ефект. При възпаление се води до увеличаване пропускливостта на стената на кръвоносните съдове и съответно отделяне на различни медиатори на възпаленито в засегнатия участък. Чрез прилагането на студени апликации се намалява съдовата пропускливост и съответно се забавя постъпването на медиатори на възпалението.
Обезболяващият ефект е моментен и е свързан с моментна загуба на чувствителност в мястото на приложение на студените апликации. Освен това се наблюдава и известно понижаване на нервната проводимост.
Други показания са постравматични ставни контрактури (ограничена подвижност), миалгии, изкълчвания, навяхвания, както и проява на спастични парези или парализи.
Противопоказания за приложение на терапията са активни инфекциозни процеси, особено туберкулоза, наличие на вибрационна болест, студова алергия, гнойни процеси на кожата, атеросклероза, рани с гранулации и други.