В момента в бюджета на Министерство на здравеопазването са отделени 17 милиона лева за профилактика, а са необходими 300 милиона, за да бъдат обхванати сърдечно-съдовите, мозъчно-съдовите заболявания и 8 вида онкологични заболявания, заяви зам.-председателят на Здравната комисия на Народното събрание доц. Атанас Щерев, предаде БГНЕС.
Доц. Щерев уточни, че на посочените заболявания се дължи 90% от смъртността в България. Той съобщи, че всяка година случаите на рак на гърдата у нас се увеличават с 14%, като миналата година са открити два случая при момичета под 20 години. Според Националния раков регистър от 3100 заболели годишно - за 1100 битката с болестта е загубена.
Тези факти, посочи той, провокираха старта на кампания за ранна диагностика на рака на гърдата “Разбери навреме!” по инициатива на екипа на АГ болница “Д-р Щерев”. През изминалия уикенд в болницата са извършени 102 безплатни мамографски прегледа, като при 4 от тях са открити кистозни образувания на млечните жлези, съобщи доц. Христина Попмихайлова от лечебното заведение.
Тя подчерта, че основните фактори за заболяването са генетична обремененост, която може да бъде сериозно провокирана от начина на живот – тютюнопушене, неправилно хранене, стрес, влияние на околната среда.
Доц. Елена Александрова, хирург-онколог от Националния център по онкологични заболявания, сподели, че не бива жените да разчитат само на опипване, за да констатират, че имат евентуално някакъв проблем. Ракът може да се развие на клетъчно ниво и да не може да се изрази в някакво туморно образувание до четири години, преди явно да бъде забелязан и затова са необходими профилактичните прегледи с мамограф, задължително след 35-годишна възраст, както е в Европа.
Тя съобщи, че 35% от заболяването по този начин се ”хваща” в развитите страни. У нас в момента, в почти 33% от случаите ракът се диагностицира, когато размерът на тумора е до 2 см и тогава гърдата не е необходимо да бъде ампутирана. Тя апелира всички лечебни заведения, които разполагат с мамограф, да създадат възможност, както клиниката на доц. Щерев, на всички жени в почивните дни да ходят на профилактични прегледи.
Доц. Атанас Щерев подчерта, че задължително трябва да се създаде цялостна стратегия за профилактика, като уточни видовете й. Първична профилактика – за подобряване на условията на живота като околна среда и преодоляване на вредните навици като тютюнопушене, неправилно хранене; вторична профилактика, която да обхваща всички здрави хора да проверяват състоянието си и третична профилактика – да се следи състоянието на хората, преминали вече лечение.
Трябват 300 млн. лв. за профилактика на смъртоносните заболявания
В момента в бюджета на Министерство на здравеопазването са отделени 17 милиона лева за профилактика, а са необходими 300 милиона, за да бъдат обхванати смъртоносните заболявания
16.04.2007 | 14:05 ч. Обновена: 10.01.2025 | 21:57 ч.
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Черните кутии на разбилия се южнокорейски самолет спрели да записват преди катастрофата
-
Германският Бундесвер създава вътрешни войски за охрана на стратегически обекти
-
Пожар избухна в центъра на София, гори заведение пред хотел "Хилтън"
-
Софиянец е загинал при катастрофа на АМ "Струма"
-
Не се допускат автомобили към Витоша заради обилния снеговалеж
-
Софийски колорит: Токачки живеят на улица между кооперации в "Лозенец"
-
Нахлуването на Тръмп в Гренландия ще бъде "най-кратката война в света"
-
Войната в Украйна не може да приключи с руски Крим
-
200 души се събраха през Спешния център в Сливен заради случай на починал човек
-
Къща на БГ семейство е изгоряла при пожарите в Лос Анджелис
-
Нахлуването на Тръмп в Гренландия ще бъде "най-кратката война в света"
-
Войната в Украйна не може да приключи с руски Крим
-
Соня Васи от Калифорния: Слънцето е оранжево, гори, гори, небето гори
-
Украинската армия няма идея накъде да се оттегли след загубата на Курахово
-
Петков на излизане от СГП: Обвиняем съм вече
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата