Родината на Аронията е Северна Америка. Името на растението произлиза от гръцки и означава полза, помощ. До момента има над 15 вида Арония.
Фитохимикалите в Аронията борят свободните радикали в организма, които се образуват в резултат на естествените процеси в клетките ни. Антоцианидините предпазват кръвоносните съдове на ретината и помагат за поддържане на добро очно здраве. Тези антиоксиданти предотвратяват окислението на мазнините и образуването на холестеролни плаки в артериите.
Химичният състав е богат. Плодовете съдържат витамини А, C, P, B. Основно свъзрваме Аронията с антиоксидантния й ефект, който се дължи на високото съдържания на полифеноли флавоноиди, включително антоцианидини и рутин.
Аронията подобрява дейността на сърдечно-съдовата система. Редовната употреба на сок от арония, в комбинация с подходяща диета се използва за превенция и лечение на сърдечно-съдови проблеми – при хора с фамилна обремененост, висок холестерол, хипертония, атеросклероза.
Проучване, направено при пациенти, прекарали сърдечен удар, показва,че при употреба на екстракт от арония, тя намалява възпалителните процеси в тялото и понижава стойностите на кръвното налягане. Аронията е чудесен избор за превенция на срдечно-съдовте заболявания.
Аронията оказва благоприятен ефект върху стомашната лигавица. Проантоцианидинте имат протективно действие върху стомашната мукоза, оказвайки и слаб противовъзпалителен ефект, подпомагат лечението на гатрити, язви и стомашни киселени.
Плодовете на аронията са естестествен хепатопротектор. Мощните антиоксиданти в плода намаляват натрупването на кадмий и други, увреждащи черния дроб, субстанции.