От диабет в двете му форми – тип 1 и тип 2 – боледуват около 300 милиона души по света, включително повече от 500 хиляди българи. Повече от 95% от диагностицираните пациенти са с диабет тип 2, известен и като придобит, или старчески диабет. Означава се така, защото се развива вследствие на странични влияния на средата, а прекомерната консумация на захарни изделия е основният предразполагащ фактор.
Скорошно проучване на научен екип от Стокхолм (Швеция) обаче представи интересни данни за неподозирано силното влияние на още редица фактори върху риска от развитие на диабет тип 2. Един от тези фактори, будещи най-сериозен интерес, е консумацията на готварска сол (натриев хлорид). Оказва се, че солта може да се нареди сред най-мощните фактори, провокиращи захарна болест.
Данните за влиянието на готварската сол върху риска от развитие на диабет тип 2 са представени на годишната среща на Европейската асоциация за изучаване на диабета (EASD).
В основата на зависимостта между диабета и консумацията на сол е едно ключово действие на натриевия хлорид в организма. Той влияе силно на инсулиновата резистентност на клетките и може да наруши способността им да приемат инсулин за усвояване и преработка на глюкозата (кръвната захар), доставена им от кръвта. В такива случаи голяма част от глюкозата остава да циркулира в кръвта, неусвоена от клетките. Установява се трайно висока кръвна захар, т.е. развива се диабет.