Оралните контрацептиви са изградени от две съставки – естрогенова и прогестеронова. Етинилестрадиолът е най-често използваната естрогенна съставка, която се съдържа във всички съвременни орални контрацептиви. И докато в началото на 60-те години на миналия век естрогенната компонента е присъствала в много висока доза – обикновено около 100 и повече мкг, то днес се предпочитат „ниско-дозираните”. Повечето използвани днес контрацептиви съдържат 20 или 30 мкг етинилестрадиол.
Естрогените в препаратите обуславят повечето странични ефекти на комбинираните орални контрацептиви. Някои от тези ефекти са дозозависими. Редуцирането на естрогенната доза се отличава с увеличаване на т. нар. пробивни кръвотечения и „спотинга” (кървене или зацапване на бельото, които настъпват извън очаквания период на менструация).
Как осъществяват контрацептивния си ефект?
Оралните контрацептиви не просто потискат овариалната активност и с това постигат контрацепция, а оказват комплексен подход, като:
Потискат овулацията;
Променят ендометриума (вътрешния слой на матката);
Променят цервикалната слуз (секрет отделян от жлезите на маточната шийка);
Промени във функцията на маточните тръби.
Основният механизъм, разбира се, е потискане на овулацията, но с другите допълнителни три ефекта те се превръщат в сигурен контрацептивен метод на 99,9%.
Оценка на ефективността по отношение на контрацептивния ефект се прави чрез т.нар. „Пърл-индекс” – брой бременни на 100 жени, използващи определен метод за 1 година, като той отчита всички настъпили бременностти, както поради неефективност на метода, така и в резултат на грешки при употребата му.
Близо 50 години след създаването му, хапчето е достатъчно ефективен метод за контрацепция.