Дренките са известни със своя остър стипчив вкус и усещането за стягане и сухота в устата, които предизвикват. Този ефект е следствие от високото съдържание на танини в дренките.
Именно присъствието на танините обаче е и причина неприятните усещания при консумация на сурови дренки да отстъпват по значимост на многото ползи, които този есенен плод носи. Тези ползи се запазват и при преработка на плода и можем да си ги подсигурим както от суровите дренки, така и от всички типове продукти, произведени от тях – нектар, компот, конфитюр и др.
Дренките са сред плодовете с най-високо съдържание на танини. Свиващото тъканите действие на танините помага за намаляване на секреторните им функции. Ефектът, който се наблюдава върху устната лигавица при консумация на дренки, се проявява също толкова силно и в червата. Рязкото намаляване на слюноотделянето в устата има своя еквивалент и в червата, където танините от дренките провокират значително отслабване на секрецията на чревната лигавица.
Това е много полезен ефект, помагащ при лечението на диария. Ето защо дренките са сред най-предпочитаните природни средства за справяне със стомашното разстройство. Повечето лекарствени средства, прилагани срещу диария, копират именно действието на дренките върху чревната лигавица.
В състава на дренките се отчита и високо съдържание на витамин С, антиоксиданти и антиперитици (вещества, които помагат за регулиране на телесната температура и по-бързо справяне с възпалителни процеси в организма). По-голямата част от тези вещества са термолабилни и се съдържат само в суровите или минимално обработените термично дренки.