В човешката уста живеят над 700 вида бактерии. При определени условия те могат да ни вредят, причинявайки заболявания като пародонтит.
Пародонтитът е мултифакторно заболяване, при което нормалният баланс между микробната плака и отговорът на организма е нарушен поради:
- промени в композицията на плаката;
- промени в отговора на организма;
- фактори от средата и поведението, които могат да афектират и плаката, и отговора на организма;
- възможна е генетична предразположеност към пародонтално заболяване.
Ето защо е изключително важно да поддържаме добра орална хигиена. Редовното и ефективно миене на зъбите е в основата на доброто орално здраве и е много важно за предотвратяване на кариес, както и на заболявания на венците.
Заболяванията на венците са обект на пародонтологията – клинична специалност, която се занимава с лечение на заболяванията на пародонталните тъкани, или тези тъкани, които поддържат зъбите в устата.
Днес денталните лекари знаят, че пародонтитът се лекува и дори тези от нас, които са генетично предразположени към това заболяване, могат да запазят зъбите си при условие, че полагат необходимите грижи и получават помощ от специалист на определени интервали.
В повечето случаи пародонтитът е хронично възпаление, което може да прогресира непрекъснато или да се активира на периоди. Заболяването се характеризира със загуба на съединително-тъканното прикрепване на зъба и загуба на кост.