Добре познато е схващането, че ядките са най-полезни, когато се консумират сурови. Това важи и за бадемите с едно допълнително условие – максимални ползи от богатия им състав можем да извлечем, ако преди консумация ги накиснем за няколко часа във вода.
Суровите бадеми имат високо съдържание на диетични фибри, омега-3 ненаситени мастни киселини и белтъчини. Богати са на витамин Е и витамин В2, както и на микроелементите манган, магнезий и желязо. Шепа сурови бадеми осигурява около 40-50% от препоръчителната дневна доза от тези витамини и минерали.
Много диетолози и специалисти по здравословно хранене означават суровите бадеми като суперхрана поради разнообразния им полезен състав. Проучванията обаче показват, че максимални ползи от него се извличат, когато суровите бадеми са добре накиснати във вода. Оказва се, че изборът между сухи и накиснати сурови бадеми не е само въпрос на вкус, а въпрос на избор на по-полезната разновидност на ядката.
Обелката на бадема е здраво слепена към сърцевината на ядката и е много богата на танини. Това са сложни по състав и трудно разградими полифенолни съединения. Имат способността да свързват здраво протеини и други органични съединения. Така, попадайки в храносмилателния тракт, танините възпрепятстват усвояването на белтъчините и други полезни съставки на суровите бадеми. След накисване на бадемите във вода обелката им всмуква част от нея и много по-лесно се отделя от сърцевината на ядката още при сдъвкване. Така всички полезни съставки на суровия бадем може да се отделят и усвоят безпроблемно в чревния тракт.